Ziemska sonda zbada słońce

Nauka
Powiedz o tym znajomym

Wystrzelona 12 sierpnia sonda Parker Solar Probe, to kolejna misja NASA, mająca na celu zwiększenie naszej naukowej wiedzy. Tym razem celem badań będzie Słońce, sonda ma zrewolucjonizować naszą wiedzę o nim. Zmiany na naszej gwieździe centralnej mają wpływ na cały układ w tym na naszą planetę, dlatego zrozumienie procesu tych zmian jest bardzo ważne. Urządzenie wleci w atmosferę słoneczną i zbliży się do powierzchni gwiazdy na odległość około 6 milionów kilometrów, bliżej niż jakakolwiek maszyna w historii.

Głównym zadaniem sondy będzie zbadanie, w jaki sposób energia i ciepło poruszają się w koronie słonecznej, która jest o wiele gorętsza od powierzchni Słońca. Oprócz tego NASA chce zgłębić tajemnicę wiatru słonecznego. Nazwa sondy pochodzi od profesora Eugena Parkera, który sformułował koncepcję wiatru słonecznego w roku 1950.

Zobacz:  Zorza polarna na Saturnie

Słońce to jedyna gwiazda, którą jesteśmy w stanie badać bezpośrednio. Wyniki badań pozwolą pogłębić naszą wiedzę o całym kosmosie i miliardach innych ciał, które oglądamy co noc na niebie. Misja sondy ma potrwać 7 lat, w trakcie których urządzenie okrąży gwiazdę 24 razy. Kiedy paliwo się skończy sonda zacznie zbliżać się coraz bardziej do Słońca i rozpuszczać pod wpływem temperatury, w końcu zniknie na dobre.

Dostać się do Słońca będzie zaskakująco trudno. NASA wyjaśnia dlaczego w poniższym filmie:

Więcej informacji o sondzie znajdziecie na oficjalnym blogu NASA: https://www.nasa.gov/content/goddard/parker-solar-probe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.