Sztuczna Inteligencja

Sztuczna inteligencja przewidzi trzęsienia ziemi

Nauka
Powiedz o tym znajomym

Automatyczne samochody, inteligentni asystenci, ostatnio nawet grafika komputerowa, a teraz sztuczna inteligencja (SI) ma szansę zabłysnąć w dziedzinie trzęsień ziemi.

Naukowcy z uniwersytetu Harvarda połączyli siły z Google, aby sprawdzić możliwe zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji do przewidywania wstrząsów wtórnych. Są to wstrząsy następujące zwykle po głównym trzęsieniu i powiązane z tym samego źródłem. Przewidywanie ich siły i momentu wystąpienia może ocalić ludzkie życie, dlatego udoskonalenie metod wykrywania tego zjawiska odgrywa ważną rolę dla mieszkańców rejonów zagrożonych trzęsieniami.

Naukowcy użyli samouczących się algorytmów. Zaczęli od wprowadzenia do komputera bazy danych z informacjami o 118 trzęsieniach ziemi na całym świecie. Dane zawierały położenie wstrząsu głównego oraz wstrząsów wtórnych, prezentujemy je na poniższej wizualizacji.

Zobacz:  NASA przyłapana na kłamstwie!

Wizualizacja danych o trzęsieniach ziemi.

Następnym krokiem było użycie sieci neuronowej do analizy relacji pomiędzy epicentrum trzęsienia głównego, a wstrząsami wtórnymi. Naukowcom zależało głównie na poznaniu położenia wstrząsu wtórnego. Efektem działań algorytmu jest ulepszony model przewidywania wstrząsów wtórnych, a także lepsze poznanie czynników, które mają wpływ na same trzęsienia.

Sztuczna inteligencja po raz kolejny udowodniła swoją przydatność. Czekamy na kolejne doniesienia zastosowania samouczących się algorytmów, na pewno was o nich poinformujemy.

Źródło: https://www.blog.google/technology/ai/forecasting-earthquake-aftershock-locations-ai-assisted-science/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.