Czerwona Plama Jowisz

Wykryto chmurę wody na Jowiszu!

Nauka
Powiedz o tym znajomym

Naukowcom udało się wykryć pokłady wody, ulokowane głęboko pod wielką czerwoną plamą Jowisza. Do tej pory odkrycie tego typu wymagało wysłania statku kosmicznego, po raz pierwszy badacze zdołali dowieść istnienia wody przy pomocy teleskopów naziemnych, dzięki zastosowaniu nowych metod analizy danych.

Odkrycie wody pod czerwoną plamą to początek, teraz uczeni chcą sprawdzić czy w pozostałych partiach atmosfery gazowego giganta także jest woda i w jakich ilościach. Jej obecność mogłaby wyjaśnić dynamiczne zmiany pogodowe na Jowiszu, które stanowią zagadkę dla astronomów. Obecność wody jak zwykle pozwala spekulować na temat istnienia życia. Astrofizyk Máté Ádámkovics z zespołu badawczego, który dokonał odkrycia przyznaje, że w tej sytuacji nie można wykluczyć istnienia form żywych, choć ich obecność jest mało prawdopodobna.

Zobacz:  Zorza polarna na Saturnie

Wielka Czerwona Plama na Jowiszu, to gigantyczny antycyklon, który trwa nieprzerwanie przynajmniej od 350 lat, a prawdopodobnie dużo dłużej. Zjawisko ma szerokość dwa razy większą od średnicy Ziemi i można je zaobserwować nawet przez amatorskie teleskopy.

Źródło: http://newsstand.clemson.edu/mediarelations/water-discovered-in-the-great-red-spot-indicates-jupiter-might-have-plenty-more/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.