Planeta

Odkryto Super Ziemię w odległości 6 lat świetlnych

Nauka
Powiedz o tym znajomym

Astronomowie odkryli lodową planetę, dziesięć razy większą od Ziemi, która okrąża naszego bliskiego sąsiada – Gwiazdę Bernarda. Możliwość istnienia ciała niebieskiego tego typu brano pod uwagę już od dawna, jednak dopiero teraz naukowcy przeanalizowali dane zbierane przez różne instrumenty badawcze w okresie ostatnich 20 lat. W sumie wykorzystano ponad 700 pomiarów, które pozwoliły ustalić obecność planety.

Nowo odkryte ciało niebieskie jest drugą najbliższą nam egzoplanetą odkrytą do tej pory. Wedle ustaleń, planeta jest najprawdopodobniej lodową pustynią, na której nie ma wody w stanie ciekłym, a temperatury sięgają ponad stu stopni Celsiusza poniżej zera. Rok na planecie trwa 233 ziemskie dni.

Zobacz:  Sonda Curiosity znalazła dziwny obiekt na Marsie

Naukowcy są prawie pewni, że planeta istnieje. Szanse pomyłki oceniono na 1%. Prawdopodobieństwo istnienia życia na nowo odkrytej egzoplanecie jest jeszcze mniejsze, w zasadzie nikt nawet nie rozważa takiej opcji. Gwiazda, wokół której krąży obiekt to czerwony karzeł, który nie emituje zbyt dużej ilości światła i ciepła (około 3% tego co nasze słońce), stąd niskie temperatury na planecie, której orbita jest bardzo bliska gwiazdy centralnej (tak bliska jak orbita naszego Merkurego).

To odkrycie pokazuje jak dobre stają się nasze metody poszukiwania egzoplanet. Kosmos jest pełen przedziwnych światów, które czekają na odkrycie, a my tych odkryć dokonujemy. Ta egzoplaneta jest szczególna. Jej bliska odległość pozwala przypuszczać, że kolejne pokolenia ludzi będą w stanie wysłać tam sondy i zbadać ten świat bardziej szczegółowo. Nam pozostają jednak tylko przypuszczenia i dalsza ciężka praca nad rozwojem instrumentów i metod badawczych, które pozwolą na kolejne wspaniałe odkrycia.

Zobacz:  Zorza polarna na Saturnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.